• מי עומד בראש המפלגה?

קול העם מתנהלת בדמוקרטיה ישירה, אין ולא יהיה איש/ה מסויים/ת בעל/ת תפקיד בכיר כיו"ר המחליט/ה לבד. הפעילות נעשית על ידי צוותים משותפים האחראים על הנושאים השונים של ההקמה ומסונכרנים בצוות התאום, המורכב מרכזי הצוותים. ההחלטות החשובות מתקבלות ומאושרות בהצבעה במערכת ההצבעות שלנו על ידי החברות והחברים שהתפקדו וקיבלו זכות הצבעה.
בעתיד תתקיימנה בחירות לתפקידים מרכזיים ולמוסדות שונים במערכת ההצבעות און ליין שלנו.

 • במה שונה מפלגת קול העם ממפלגות אחרות?

מפלגת קול העם תפעל לתת לאזרחים אפשרות להעלות הצעות חוק ולקיים משאלי עם "עוקפי כנסת". אנו מאמינים שלציבור יש זכות להחליט בנושאים חשובים ולא להסתפק בבחירת נציגים לכנסת.

השיטה שלנו היא דמוקרטיה ישירה. בשיטה הזאת כל אזרח/ית יכול להעלות הצעות חוק. על כל הצעה יתקיים דיון פתוח ושקוף באתר ברשת, דרך מערכת דיונים והצבעות ייחודית. במהלך הדיון יכולים המשתתפים להעיר הערות ולהציע תיקונים. כמו כן אפשר להעלות הצעות נגדיות. לאחר הדיון תתקיים הצבעה על ההצעה או ההצעות אם תהיינה כמה.

כל הצעת חוק שתזכה לתמיכה של אחוז מסוים מבעלי זכות הבחירה תועלה לדיון ואחריו למשאל עם.

 • מדוע כדאי לשנות את השיטה הדמוקרטית שכבר עובדת?

בשיטה הייצוגית, בה הנציג מחליט בשם כולם מה טוב בשבילם, אין לבוחרים שום כוח כשאין בחירות, לכן נבחרי העם דואגים בעיקר לאינטרסים שיביאו להם בוחרים שבויים, למאבקים אישיים ולהכשלת יוזמות של מתחרים. אין לבוחר/ת דרך להסביר לנציג/ה מה חשוב או נחוץ וכך האינטרס הציבורי מוזנח. בנוסף, המפלגות ונבחרי העם נתונים ללחץ של בעלי ההון ולוביסטים של קבוצות לחץ, נושאים שדורשים טיפול ארוך טווח מוזנחים כך שהם אינם מסוגלים או מעוניינים לפתור חלק מבעיות היסוד של המדינה, ובעיקר אין מקום לריבוי דעות (להיות גם בעד כלכלה של שמאל וגם בעד לאומיות של ימין? אין מפלגה כזו). השיטה שאנו מציעים באה לתקן את הכשלים האלה.

 • איך אני אמור להחליט בנושאים שאינני מבין בהם כלום?

נושאים יועלו לוועדות ציבוריות של אזרחים/ות בעלי/ות מומחיות בתחומים הנוגעים לעבודת הועדה. לדוגמא: רפורמות בנושאי הרפואה יבנו בועדות ציבוריות של רופאים/ות, בנושא כלכלה של כלכלנים/ות, חינוך בידי אנשי חינוך וכן הלאה. מסקנות והמלצות של הועדות יעברו לבחינה מחודשת של אזרחים/ות שמתעניינים/ות בתחום, ולאחר תיקונים של התוכניות מהעם, הן תעברנה להצבעה של כל העם. כך שיהיה אפשר לשמוע או לקרוא את דעות המומחים שנפרסם ולגבש החלטה בעצמך.

 • האם הציבור מבין מספיק בנושאים השונים כדי לחוקק חוקים?

אנחנו מאמינים שחכמת ההמון עולה על חכמת נבחרי הציבור. בציבור ישנם מומחים רבים בכל נושא, שיוכלו להסביר את הבעד והנגד של כל פתרון. ולתת למצביעים להשתכנע ולהצביע באחריות. כמו כן, בעידן הטכנולוגי ובזכות המרשתת (אינטרנט) הציבור נחשף להרבה מידע ויכול ללמוד בעצמו לעומק את הנושאים שעומדים על הפרק.

 • אחרי שארשם האם אוצף במיילים של דיונים והצעות חוק?

מערכת הדיונים וההצבעות מאפשרת להגדיר נושאים בהם את/ה מתעניין/ת ומבקש/ת לקבל הודעות על פעילות חדשה.

כל אחד ואחת יכול/ה לבחור באיזה נושאים לקבל הודעות דואר אלקטרוני או לא לקבל הודעות בכלל. בנוסף אפשר לסמן תגיות של הקטגוריה בנושא שבו חשוב לך להשתתף וכך למקד אף יותר את שליחת ההודעות הרלוונטיות לך.

 • איך כמפלגה חדשה וקטנה תוכלו להשפיע על הכנסת?

ראשית, נוכל לשמש כלשון-מאזניים עם כוח ניכר בנושאים שנוגעים לרצון האמיתי של הציבור. בנוסף לכך, נביא דוגמה לכך שאפשר לשנות את השיטה וליצור מפלגה שאיננה מנותקת מבוחריה.

 • איך תקיימו דיונים והצבעות עם כל חברי המפלגה?

נשתמש במערכת טכנולוגית שתאפשר לכל החברים/ות להצביע דרך מחשב, נייד וכל אמצעי תקשורת אלקטרונית.

 • מה אפשר לעשות נגד השתלטות עוינת של קבוצות אינטרסים על המפלגה?

יש אבטחת מידע ותהליך אימות פרטי רישום במערכת. ההרשמה דרך תעודת זהות מבטיחה שבאם יהיה זיוף נוכל להגיש תלונה על גניבת זהות. בנוסף יוקם לפי התקנון שאנחנו מנסחים גוף הנקרא "מועצת המייסדים". תפקיד מועצת המייסדים הוא לשמור מפני השתלטות עוינת על המפלגה. למועצה תינתן זכות וטו על החלטות אשר נוגדות את חזון ועקרונות המפלגה.

המועצה תורכב בשלב הראשון ממייסדי המפלגה, עד שיתפקדו למפלגה 50,000 איש (גודל שלא יאפשר לקבוצה קטנה להשתלט עליה). היה ועברו 3 שנים ולא התפקדו למפלגה 50,000 איש – תחליט האספה אם לבחור חברים חדשים למועצת החכמים או לבטלה.

 • כיצד יבחרו נציגי המפלגה לכנסת?

הנציגים יבחרו במערכת ההצבעות על ידי כל בעלי זכות ההצבעה. על כל מועמד להציג את עצמו, את האג'נדה שלו ולהסביר אותה. כדי לחסוך בעלויות שיכולות להוביל לשחיתויות, יוטלו מגבלות על הוצאת כספים בקמפיינים.

 • מה החזון שלכם?

צוות חזון במשך שנתיים, נפגש לרכז את עיקרי חזון המייסדים, שנבנה מתוך השיח הציבורי ב-2011, במעגלי מחאת צדק חברתי. לאחר דיונים רבים והצבעות פתוחות במערכת דליב (מערכת טכנולוגית שפיתח טל ירון במסגרת המכון לדמוקרטיה דיונית) גיבש הצוות מספר הצעות שהועמדו לדיון במערכת ההצבעות החדשה (קונסול). החזונות המובילים עלו כהצעות (לאחר דיון מקצועי ותיקונים מהאזרחים) ובשלב אחרון עלו שני החזונות המובילים להצבעה סופית של מתפקדי קול העם. חזון המייסדים שהתקבל סופית הוא ההצעה של דרור ברקת, גיא ג'אנה ושי תירוש, ניתן לצפות בחזון בקישור.

 • מה מצע המפלגה?

מצע אינו עוד הבטחה ריקה אלא תוכנית עבודה שתיכתב ותאושר על ידי המתפקדים/ות ותעבור ליישום בכנסת. המצע שלנו הוא המצע שלך, אנחנו מזמינים כל אחד ואחת, מכל מקום בארץ, שיש לו/ה רעיון לשיפור פני המדינה על ידי חקיקה, להוסיף אותו לדיון הציבורי במערכת ההצבעות של קול העם.

הדיון הציבורי שיעלה וידורג כגבוה ביותר, יעלה כהצעה לצבירת תמיכה של מתפקדינו, לאחר תיקונים והערות בשלב הדיון המקצועי מהאזרחים. בשלב אחרון ההצעה תעלה לאישור המתפקדים/ות בהצבעה סופית וקובעת. כאשר תאושר על ידי המתפקדים,תעלה ההצעה במצע המפלגה.

 • מדוע שם המפלגה הרשומה הוא "מפלגת העם-הציונות החדשה" ולא "קול העם"?

התנועה לדמוקרטיה ישירה – קול העם, פעלה מיום היווסדה על בסיס התנדבותי מלא – לא התקבלו תרומות משום גוף שהוא, בכדי לשמור על טוהר המידות בבניית התשתיות, לכן כרגע אין לנו תקציב.

בקשה לרישום מפלגה חדשה (מקור: מחירי רשם המפלגות) עולה 2,238 ש"ח, הוצאות פרסום על רישום מפלגה 35,000 ש"ח.

אי לכך קיבלנו מפלגת מדף (מפלגה רשומה כחוק אשר אינה פעילה באופן מעשי), דבר המאפשר לקול העם, שימוש מיידי בשמה לצרכים פוליטיים וכספיים (איסוף תרומות והתפקדות).

אנחנו מדגישים, כל פעילי קול העם הם מתנדבים, אין לנו אף אחד שמקבל על זה פרוטה או טובת הנאה כל שהיא.

 • כיצד משתמשים במערכת ההצבעות?

מערכות ההצבעות שלנו פשוטות ונגישות לשימוש מפלאפונים ומחשבים – אין צורך בידע טכני או ידע מקדים כלשהו.

הקליקו כאן למעבר למדריך המסביר על 4 חלקי מערכת ההצבעות של קול העם.

 • למה השם הוא "קול העם"?

השם הוצע ונבחר בהצבעה על ידי הפעילים סרטון על התהליך

 • שאלות נוספות שנענו בכנס היכרות עם קול העם